GEOGRAFIA IRLANDII

Klikaj myszką na wybranych zdjęciach po lewej stronie,
a odbędziesz razem z nami podróż po najpiękniejszych miejscach w Irlandii

 


Klify Moheru

Connemara

Connemara to park narodowy obejmujący swoją powierzchnią ponad 2 tys. hektarów wzgórz, torfowisk i jezior. Jest to kraina dzika i słabo zamieszkana, ale jednocześnie niezwykle piękna. Connemara była jednym z miejsc dotkniętych mocno Wielkim Głodem, stąd często przy drodze znaleźć można krzyże oznaczające zbiorowe groby zmarłych z głodu i chorób. Co warto zobaczyć zwiedzając Connemarę? Poza krajobrazami, które są niezwykle malownicze koniecznie trzeba odwiedzić wioskę Leenane położoną nad jedynym w Irlandii fiordem. Ruchy wody są tu dość szybkie.

 

W zależności od czasu w jakim odwiedzimy Leenane możemy podziwiać albo spokojną taflę wody albo stertę niezbyt ładnie pachnących brązowych wodorostów zalegających brzeg. W Leenane nagrywano słynny film „Pole” („The Field”), mieszkańcy miejscowości są z tego niezwykle dumni, najbardziej popularny pub przy jedynej ulicy wioski nazwano „The Field”. Malownicze jest również Kylemore Abbey, ta rezydencja zagubiona jest pomiędzy wzgórzami Connemary. Jeszcze do niedawna był ekskluzywną, prywatną szkołą dla dziewcząt. Zwiedzać można nie tylko piękne wnętrza, ale także malownicze ogrody.

 

 

 

 

Connemara to także torfowiska. Torf, jako opał, używa się dzisiaj już chyba tylko dla turystów. Tradycyjnie paliło się nim w piecach i kominkach. Do dzisiaj podróżując przez Connemarę czuje się w powietrzu charakterystyczny zapach palonego torfu.

 

 

 

 

 
Klify Slieve League

Connemara
 
Wzgórza Burren

Grobowce z doliny rzeki Boyne

Grobla Olbrzyma

Skellig Michael

Wyspy dookoła Wyspy

Irlandia - półwyspy

Irlandia - góry
 
Irlandia - jeziora i wodospady

FUNDACJA KULTURY IRLANDZKIEJ, 61-765 POZNAŃ, UL. KRAMARSKA 1     T/F: +48 61 855 32 26