Celtowie podbijają Zieloną Wyspę

Bezpośrednimi przodkami Irlandczyków są Celtowie. To nieco tajemniczy lud, który pojawił się w wielu miejscach w Europie. Ślady bytności Celtów znaleźć można także w Polsce. Z czego Celtowie byli słynni? Potrafili obrabiać żelazo, a tym samym wyrabiać miecze, swoje garnki wyrabiali na kole garncarskim i co najważniejsze wybijali własne monety. Ich mennice znaleziono także na terenie Polski. Niedaleko Kalisza wydobyto kilka monet celtyckich, Fundacja otrzymała zgodę na wykonanie ich kopii i tak maleńkie jak paznokieć monety można dzisiaj ponownie oglądać.

Jak wyglądali Celtowie? Historycy twierdzą, że byli dość wysocy, często mieli niebieskie oczy i jasne włosy. Nakładali na włosy specjalny, roślinny żel, wyglądali wtedy jak jeże. Malowali swoje ciała sokiem z jagód w wyszukane wzory. Dlaczego? By na polu walki wyglądać groźniej, nastroszone włosy i pomalowane ciało to nic. Celtowie walczyli nago. To przerażało ich wrogów.

Skąd tyle o nich wiemy? Celtowie nie pisali o sobie książek, posługiwali się pismem ogamicznym: kreskami umieszczonymi skośnie lub prostopadle do pionowej kreski. Nie pisali nim jednak książek. Pisano za to sporo o Celtach. Najwięcej wiadomości o nich znaleźć można w książce „O wojnie galijskiej” autorstwa Juliusza Cezara. Opisując swoje podboje zawarł sporo informacji o podbijanym ludzie czyli właśnie Celtach.

W co wierzyli? Celtowie mieli cały panteon bogów, każdy był odpowiedziany za inny aspekt ich życia. Wierzyli także, że specjalne moce mają rzeki, góry i drzewa. Święte gaje były miejscami, w których druidzi, celtyccy kapłani, odprawiali swoje modlitwy.

Jak się ubierali? Bardzo kolorowo, kobiety nosiły długie suknie, materiał barwiły wyciągami z roślin. Nosili także piękną biżuterię. Wykonane ze złota naszyjniki, brosze i bransolety można do dzisiaj oglądać w Muzeum Narodowym w Dublinie.

W jaki sposób podbili Irlandię? Znamy tylko legendy. Jedną z najbardziej znanych irlandzkich opowieści jest Księga Najazdów. Wyjaśnia ona jakie ludy mieszkały na Zielonej Wyspie, ostatnim przed przybyciem Celtów było plemię Bogini Danu po irlandzku Tuatha Dé Dannan. Bez wątpienia był to lud bardzo magiczny, potrafili zmieniać kształty, przeobrażać się w zwierzęta i rzucać zaklęcia. Posiadali także magiczne przedmioty: Dagda jeden z przedstawicieli plemienia posiadał kocioł w którym nigdy nie brakowało jedzenia i harfę mogącą swą muzyką uśpić przeciwników lub wprawić ich w radość. Lugh włócznię zawsze trafiającą do celu, a Nuada magiczny miecz. Tuatha Dé Dannan przywieźli także do Irlandii Lia Fáil kamień koronacyjny królów irlandzkich. Do dzisiaj można go oglądać w dawnej siedzibie królów w Tarze. Gdy do kamienia zbliżał się prawowity król, wydawał on okrzyki radości, miał też zapewniać królowi zdrowie i długie życie.

 

Do brzegów rządzonej przez plemię Bogini Danu Irlandii dopłynęli pewnego dnia Milezjanie czyli Celtowie, doszło do bitwy. Pamiętacie Celtowie mieli miecze i tarcze, byli też groźnymi wojownikami. Pokonali plemię bogini Danu, ale mając szacunek do ich wiedzy i zdolności magicznych podzielili się z nimi władzą w Irlandii Celtowie zapanowali na ziemi, a Tuatha Dé Dannan pod nią, budując podziemne królestwo z pałacami zwane sídhe. Wejścia do ich podziemnych siedzib często miały miejsce w pobliżu dawnych grobowców, dolmenów i świętych gajów. Oba światy mogły się przenikać i przedstawiciele plemienia bogini Danu pojawiali się wśród ludzi. Jeżeli jesteście ciekawi tych historii zajrzyjcie do zakładki literatura, gdzie znajdziecie irlandzkie baśnie i legendy. 

 

 

 

Zadanie:

Zajrzyj do zakładki Literatura i przeczytaj opowieści o niezwykłych spotkaniach ludzi z wróżkami mieszkającymi w sídhe.

Narysuj magiczną harfę, kocioł, miecz i włócznię. Pamiętaj by każdy z przedmiotów odpowiednio ozdobić plecionkami celtyckimi i szlachetnymi kamieniami.


 Home  -  Irlandia  -  Geografia  -  Literatura  -  Muzyka  -  Taniec  -  Sport  -  Jedzenie  -  Galeria  -  Zabawa 

FUNDACJA KULTURY IRLANDZKIEJ, 61-765 POZNAŃ, UL. KRAMARSKA 1    T/F: +48 61 855 32 26