Dawno, dawno temu w krainie grobowców i dolmenów

Historia Irlandii zaczęła się około 9 tysięcy lat temu. Zielona Wyspa była wtedy porośnięta gęstym lasem, po którym wędrowały jelenie, niedźwiedzie i wilki. Co więcej to właśnie wtedy Irlandia stała się wyspą. Epoka lodowcowa dobiegła końca. Lodowiec pokrywający Irlandię i Wielką Brytanię stopniał rozdzielając obie wyspy. Pierwsi mieszkańcy wyspy mieszkali w jaskiniach, przemieszczali się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu pożywienia – roślin i zwierząt. Dopiero 6 tysięcy lat p.n.e. zaczęli się osiedlać i uprawiać ziemię. Najstarsze zachowane pozostałości zabudowań pierwszych rolników w Europie znaleźć można właśnie w Irlandii. W Céide Fields w hrabstwie Mayo, widać ogrodzone pola i zagrody dla zwierząt. W galerii znajdziecie zdjęcia Céide Fields.

Podróżując po Irlandii natknąć się można na niezwykłe kamienne budowle. To grobowce, niektóre jak Newgrange przykryte są kopcem porośniętym trawą, w środku długi korytarz prowadzi do komory grobowej. Stąd nazwa tego typu grobowców – korytarzowe.

Grobowiec Newgrange

Wejście do grobowca Newgrange

Inne jak Poulnaborne (na zdjęciu poniżej) są kamiennymi budowlami, gdzie cztery potężne głazy utrzymują kamienny dach. Na poziomie ziemi najczęściej znajdowała się urna z prochami i drobne przedmioty, których zmarły używał za życia.

Jak powstały te budowle? Tego nikt nie wie i pozostanie to z pewnością na zawsze tajemnicą.

Grobowiec Newgrange ma jeszcze jedną wielką tajemnicę. Raz w roku w czasie przesilenia zimowego 22 grudnia, światło wchodzącego słońca wpada przez okienka umieszczone nad drzwiami wejściowymi do grobowca. Słońce powoli wędruje korytarzem grobowca by w pewnym momencie rozświetlić komorę grobową. To zjawisko nie jest oczywiście magią, budowniczowie grobowca potrafili po prostu wyliczyć długość i kąt zakrzywienia korytarza tak by raz w roku światło słońca mogło dotrzeć w głąb grobowca. Zadziwiającą jest świadomość stanu wiedzy ludzi żyjących 3200 lat p.n.e. Co najważniejsze Newgrange jest starsze od egipskich piramid!

Kolejne tajemnice to zdobienia pojawiające się na grobowcach i otaczających go kamieniach, misterne plecionki i dekoracje przeplatające się tak, że nie sposób znaleźć początku ani końca. Co oznaczały? Tego również niestety nie wiadomo.

Dawno temu Irlandią władali królowie, ich siedzibą była Tara.

To niezwykłe miejsce położone w hrabstwie Meath, jest skupiskiem grobowców i pozostałości dawnego fortu. Najlepiej widać to z lotu ptaka. W Tarze znajduje się niezwykły kamień, zwany Lia Fáil, zgodnie z legendą kamień krzyczał, gdy dotykał go prawowity król.

Nazwa Tara pochodzi z języka staroirlandzkiego – Temair – miało oznaczać miejsca święte lub bramy do innego świata. W wielu irlandzkich baśniach i legendach kręgi kamienne, grobowce są właśnie miejscami przejścia do innego wymiaru, miejscami, które często zamieszkują wróżki.

Dawni mieszkańcy Irlandii nie tylko budowali kamienne grobowce. Wytwarzali ceramikę i misternie zdobione przedmioty ze złota. Naszyjniki wyglądające jak kołnierze, bransolety i brosze. Wszystkie te piękne przedmioty można oglądać dzisiaj w Muzeum Narodowym w Dublinie.

Aby bronić się przed wrogami budowano kamienne forty, niektóre z nich były wielkości boiska do piłki nożnej! Najsłynniejszy – Dún Aengus – znajduje się na Wyspie Inishmore wchodzącej w skład Wysp Aran. Oglądając Dún Aengus pamiętajcie, że to tylko połowa budowli, która przetrwała do naszych czasów, druga część zawaliła się wraz z klifem do oceanu.

Jakie miejsca związane z najdawniejszymi dziejami Irlandii koniecznie trzeba zobaczyć?

  • Newgrange, grobowiec korytarzowy w Dolinie Rzeki Boyne, hrabstwo Meath

  • Tara, siedziba arcykrólów Irlandii, hrabstwo Meath

  • Dolmen Poulnabrone, znajdujący się na wapiennym płaskowyżu Burren, hrabstwo Clare

  • Dún Aengus na Wyspie Inishmore, Wyspy Aran, hrabstwo Clare

  • Muzeum Narodowe w Dublinie, Dział Historii i Archeologii przy Kildare St.

Zadanie:

Odszukaj na naszej stronie w zakładce Zabawa kolorowanki z broszą, naszyjnikiem i irlandzką plecionką. Pamiętaj, że w pięknej, złotej biżuterii pojawiały się także kamienie szlachetne, używaj kolorów!

Zaprojektuj własną plecionkę, im będzie bardziej zakręcona tym lepiej.


 Home  -  Irlandia  -  Geografia  -  Literatura  -  Muzyka  -  Taniec  -  Sport  -  Jedzenie  -  Galeria  -  Zabawa 

FUNDACJA KULTURY IRLANDZKIEJ, 61-765 POZNAŃ, UL. KRAMARSKA 1    T/F: +48 61 855 32 26