Irlandia przełomu XX I XXI wieku

 

Irlandia to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się krajów w Europie. Ostatnie 25 lat w historii Irlandii to wielkie zmiany. W wyborach prezydenckich w 1992 roku zwyciężyła Mary Robinson. W ten sposób najwyższy urząd w państwie objęła pierwsza kobieta. W 1973 roku Irlandia stała się członkiem EWG-Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej, dzisiejszej Unii Europejskiej. Sytuacja ekonomiczna zaczęła się szybko poprawiać. W październiku 1997 roku nastąpiła zmiana na stanowisku prezydenta, Mary Robinson zrezygnowała z urzędu obejmując stanowisko Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców. Jej miejsce zajęła pochodząca z Belfastu Mary McAleese, która sprawowała ten urząd przez dwie kadencje.

 

 

 

Od 2011 roku prezydentem Irlandii jest Michael D. Higginsa.

 

 

  

W 1998 roku pomiędzy Irlandią Północną, Wielką Brytanią a Republiką Irlandii podpisane zostało tzw. Porozumienie Wielkopiątkowe, kończące okres konfliktu na terenie Irlandii Północnej. Dzięki temu postępuje tam normalizacja życia i rośnie dobrobyt mieszkańców.   

 

  

 

 

Irlandia dziś to nowoczesny kraj. Był nazywany Celtyckim Tygrysem i cudownym dzieckiem  Unii Europejskiej. Kiedy Irlandia wstępowała do EWG była najbiedniejszym krajem członkowskim. Ogromne bezrobocie i zadłużenie, dochód na głowę mieszkańca Irlandii wynosił 60% średniego poziomu obecnej Unii Europejskiej. Cięcia wydatków w sektorze publicznym, dogodne warunki dla zagranicznych inwestorów, obniżanie podatków zaowocowały gwałtowanym skokiem gospodarczym. Pojawili się zagraniczni inwestorzy, ruszyła produkcja, szczególnie rozwinęły się usługi. W chwili obecnej Irlandia należy do grona najbogatszych państw europejskich.

 

 

 

 

 

Nowoczesne centrum finansowe w Dublinie

 

 

 

 

 

 

 

 

Na terenie Irlandii mają swoje siedziby największe koncerny światowe. Zmiany są łatwe do zauważenia zwłaszcza w dużych miastach, które na podobieństwo Paryża czy Londynu stały się kosmopolitycznymi ośrodkami przyciągającymi rzesze emigrantów z różnych stron świata.  

O’Connell Street w Dublinie, nowoczesność miesza się z historią

 

Pomimo kilkuletniego kryzysu gospodarki irlandzkiej na początku XXI wieku, dzisiaj Zielona Wyspa wychodzi z tej zapaści i ponownie staje się silnym gospodarczo krajem.

 

 

 

Irlandię co roku odwiedzają setki tysięcy turystów z całego świata. Co ich przyciąga na Zieloną Wyspę? Czy są to krajobrazy, zabytki, ciekawa kultura, żywiołowa muzyka i dynamiczny taniec? Pewnie wszystkiego po trochu. Ale najważniejsi są sami Irlandczycy, którzy swoja otwartością sprawiają, że od lat wygrywają wszelkie konkursy na najsympatyczniejszych mieszkańców Europy. Historia Irlandii toczy się dalej, ale kolejne jej karty wypełnicie wy sami.

 


 Home  -  Irlandia  -  Geografia  -  Historia  -  Literatura  -  Muzyka  -  Taniec  -  Sport  -  Jedzenie  -  Galeria  -  Zabawa 

FUNDACJA KULTURY IRLANDZKIEJ, 61-765 POZNAŃ, UL. KRAMARSKA 1    T/F: +48 61 855 32 26