O Irlandii

Irlandia jest wyspą otoczoną ze wszystkich stron przez wodę. Od wschodu otacza ją Morze Irlandzkie od zachodu Ocean Atlantycki. Składa się z 26 hrabstwa i czterech historycznych prowincji, zapamiętajcie ich nazwy bo pojawią się z pewnością w irlandzkich baśniach, a są to: Ulster, Munster, Connacht i Leinster.

26 hrabstw tworzy Republikę Irlandii ze stolicą w Dublinie, a Irlandię Północną ze stolicą w Belfaście tworzy 6 hrabstw.

"Naj" w Irlandii:

- najdłuższą rzeką Irlandii jest Shannon

- najwyższą górą Carrantuohill liczący 1,041 m. n.p.m.

- największe jezioro to Lough Neagh – 396 km² (Lough to po prostu jezioro w języku irlandzkim)

- najwyższy wodospad to Powerscourt – 122 m

Powierzchnia Irlandii wynosi  84,421 km², a na całej wyspie mieszka obecnie około 6,4 miliona mieszkańców.

W Irlandii używane są dwa języki urzędowe: język irlandzki i język angielski.

Język irlandzki należy do grupy języków celtyckich. Chcesz nauczyć się kilku słów po irlandzku? Odwiedź zakładkę Zabawa znajdziesz tam mini rozmówki irlandzkie.

Dlaczego Irlandię nazywa się często Zieloną Wyspą lub Szmaragdową Wyspą? Podpowiedź znajdziecie na zdjęciach poniżej.


Irlandia z lotu ptaka

Zdjęcia - archiwum Fundacji Kultury Irlandzkiej (wykorzystanie za zgodą FKI)

Dawno, dawno temu w krainie grobowców i dolmenów

Historia Irlandii zaczęła się około 9. tysięcy lat temu. Zielona Wyspa była wtedy porośnięta gęstym lasem, po którym wędrowały jelenie, niedźwiedzie i wilki. Co więcej to właśnie wtedy Irlandia stała się wyspą. Epoka lodowcowa dobiegła końca. Lodowiec pokrywający Irlandię i Wielką Brytanię stopniał rozdzielając obie wyspy. Pierwsi mieszkańcy wyspy mieszkali w jaskiniach, przemieszczali się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu pożywienia – roślin i zwierząt. Dopiero 6 tysięcy lat p.n.e. zaczęli się osiedlać i uprawiać ziemię. Najstarsze zachowane pozostałości zabudowań pierwszych rolników w Europie znaleźć można właśnie w Irlandii ... (PRZECZYTAJ CAŁY TEKST)


Celtowie podbijają Zieloną Wyspę

Bezpośrednimi przodkami Irlandczyków są Celtowie. To nieco tajemniczy lud, który pojawił się w wielu miejscach w Europie. Ślady bytności Celtów znaleźć można także w Polsce. Z czego Celtowie byli słynni? Potrafili obrabiać żelazo, a tym samym wyrabiać miecze, swoje garnki wyrabiali na kole garncarskim i co najważniejsze wybijali własne monety. Ich mennice znaleziono także na terenie Polski. Niedaleko Kalisza wydobyto kilka monet celtyckich, Fundacja otrzymała zgodę na wykonanie ich kopii i tak maleńkie jak paznokieć monety można dzisiaj ponownie oglądać. Jak wyglądali Celtowie? Historycy twierdzą, że byli dość wysocy, często mieli niebieskie oczy i ...  (PRZECZYTAJ CAŁY TEKST)


Wyspa Świętych i Uczonych

Kim był św. Patryk? Każdego roku 17 marca w Irlandii odbywa się wielkie święto. To Dzień św. Patryka, patrona Irlandii, a jednocześnie święto narodowe Irlandczyków.  

To on przyniósł Irlandii chrześcijaństwo i sprawił, że celtycka wyspa zmieniła się już na zawsze. Historia św. Patryka sama w sobie jest jak baśń. Przede wszystkim wcale nie był Irlandczykiem, pochodził z terenów dzisiejszej Walii. Jego pierwsze kontakty z Irlandią wcale nie należały do przyjemnych. Kiedy miał 16 lat został porwany przez irlandzkich piratów i wywieziony na Zieloną Wyspę. Irlandczycy dość często napadali na wybrzeża rabując ... (PRZECZYTAJ CAŁY TEKST)


Wikingowie w natarciu

Wikingów nie trzeba specjalnie przedstawiać. Pojawiają się w książkach, filmach, bajkach i komiksach.
W ich dziejach fakty przeplatają się z fikcją. Jedno jest pewne budzili przerażenie. Wikingowie najeżdżali Irlandię od mniej więcej 800 roku. Po co? Początkowo napadali na klasztory i opactwa by rabować. Nie brakowało w nich pięknych naczyń mszalnych, drogich ksiąg, złota, żywności, ale też ludzi, których porywano i sprzedawano jako niewolników. Wikingowie byli doskonałymi żeglarzami, nie tylko dopływali do brzegów Irlandii, ale wykorzystywali też rzeki by docierać
 w głąb lądu. Tak podróżowali między innymi po rzece Shannon ... 
(PRZECZYTAJ CAŁY TEKST)


FUNDACJA KULTURY IRLANDZKIEJ, 61-765 POZNAŃ, UL. KRAMARSKA 1   T/F: +48 61 855 32 26