GEOGRAFIA IRLANDII

Klikaj myszką na wybranych zdjęciach po lewej stronie,
a odbędziesz razem z nami podróż po najpiękniejszych miejscach w Irlandii

 


Klify Moheru

Irlandia - góry

W Irlandii nie ma zbyt wielu bardzo wysokich gór, ale są one malownicze.

Najwyższym szczytem Irlandii jest położony w hrabstwie Kerry Carrantuohill mierzący 1039 metrów n.p.m. Nie jest to góra łatwa do wspinaczki, nie znajdziecie tam żadnych wytyczonych szlaków, dlatego zdobywając Carrantuohill należy zachować ostrożność.

Góry Wicklow, położone na południe od Dublina nazywane są ogrodami Irlandii, są piękne, zielone i wypełnione ciekawymi zabytkami. To największy teren górski w Irlandii, jego najwyższym szczytem jest Lugnaquilla (1197 m. n.p.m.) . Najbardziej malowniczym miejscem w górach jest Sally Gap (od Saddle Gap) czyli Przełęcz w Siodle.  Tu przecinają się najważniejsze drogi w górach. Można powiedzieć, że jest to najwyżej położone skrzyżowanie w Irlandii. Z miejscem tym związana jest legenda. Podobno to właśnie tutaj zmarł św. Patryk i‑został zabrany na koniu do nieba razem z mitycznym bohaterem irlandzkim Oisinem. Stąd w nazwie przełęczy pojawia się siodło.

 

Wicklow to także ciekawe zabytki – Pałac Powerscourt z pięknymi ogrodami a także zagubionym pośród gór opactwem Glendalough z V wieku. Wędrując po Górach Wicklow uważajcie na wróżki w rejonie Sally Gap jest ich podobno mnóstwo, często przewracają drogowskazy więc lepiej mieć ze sobą dokładną mapę.

 

 

Góra św. Patryka (Croagh Patrick) wznosi się na wysokość niecałych 766 m n.p.m. może niewiele, ale jak większość irlandzkich szczytów jest to wysokość bezwzględna. Oznacza to, że wspinając się na Górę św. Patryka wspinamy się realne 766 m. Zgodnie z‑legendą w czasie wielkiego postu w 441 roku św.‑Patryk pościł na szczycie tej góry i tam właśnie wygnał z niej wszystkie węże. Miało to być symboliczne wygnanie z Irlandii wszelkiego zła. Co roku w ostatnią niedzielę lipca odbywają się tutaj pielgrzymki, tysiące ludzi wspina się na szczyt góry na boso. Na jej szczycie znajduje się mała kaplica św. Patryka. Jeżeli nie ma chmur można podziwiać piękne widoki na hrabstwo Mayo i jego wybrzeże.

 

     

 
Klify Slieve League

Connemara
 
Wzgórza Burren

Grobowce z doliny rzeki Boyne

Grobla Olbrzyma

Skellig Michael

Wyspy dookoła Wyspy

Irlandia - półwyspy

Irlandia - góry
 
Irlandia - jeziora i wodospady

FUNDACJA KULTURY IRLANDZKIEJ, 61-765 POZNAŃ, UL. KRAMARSKA 1     T/F: +48 61 855 32 26