GEOGRAFIA IRLANDII

Klikaj myszką na wybranych zdjęciach po lewej stronie,
a odbędziesz razem z nami podróż po najpiękniejszych miejscach w Irlandii

 


Klify Moheru

Miejsca na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego
UNESCO w Irlandii

Aby dane miejsce zostało wpisane na tę szczególną listę musi spełnić określone warunki. Miejsce to musi być absolutnie wyjątkowe: ważne dla kultury nie tylko danego kraju, ale i świata, a jeżeli są to miejsca związane z przyrodą to muszą być także niespotykane nigdzie indziej.

W Polsce znaleźć możecie, aż 14 miejsc z tej wyjątkowej listy są to między innymi Stare Miasto w Toruniu, Stare Miasto w Warszawie, Zamek Krzyżacki w Malborku, Drewniane Cerkwie z Podkarpacia, Stare Miasto w Krakowie.

Irlandia ma na tej liście trzy miejsca dwa w Republice Irlandii jedno w Irlandii Północnej. Dwa związane z historią, a jedno z przyrodą. Poniżej znajdziecie i formacje o każdym z nich i krótkie wytłumaczenie na czym polega ich wyjątkowość.


Grobla Olbrzyma
(Giant’s Causeway and
Causeway Coast)
Irlandia Półncna, hr. Antrim

Dlaczego miejsce to znalazło się na liście? Przede wszystkim uznano, że jest po prostu piękne, a ponadto mówi specjalistom bardzo wiele o tym jak zmieniała się Ziemia czyli jest cenne dla geologów.

Czym jest Grobla Olbrzyma? To niezwykła konstrukcja 40,000 bazaltowych kolumn. Powstała prawdopodobnie 40‑50 milionów lat temu w wyniku działania wulkanu. Ponieważ Grobla znajduje się na wybrzeżu bardzo często zalewana jest przez wodę i wygląda jakby z niej wyrastała. Z bliska niektóre kolumny wyglądają jak płytki chodnikowe, aż trudno uwierzyć, że jest to dzieło natury. A właśnie skąd taka nazwa? Jedna z najbardziej znanych irlandzkich legend mówi, że budowniczym tego miejsca był olbrzym Finn McCool, zbudował ja by dostać się do Szkocji, ale to już jest zupełnie inna opowieść, której szukać musicie w zakładce literatura.

 

 
Klify Slieve League

Connemara
 
Wzgórza Burren

Grobowce z doliny rzeki Boyne 

Grobla Olbrzyma 

Skellig Michael 

Wyspy dookoła Wyspy

Irlandia - półwyspy

Irlandia - góry
 
Irlandia - jeziora i wodospady
 
 

FUNDACJA KULTURY IRLANDZKIEJ, 61-765 POZNAŃ, UL. KRAMARSKA 1     T/F: +48 61 855 32 26