GEOGRAFIA IRLANDII

Klikaj myszką na wybranych zdjęciach po lewej stronie,
a odbędziesz razem z nami podróż po najpiękniejszych miejscach w Irlandii

 


Klify Moheru

Irlandia - rzeki, jeziora, wodospady

Woda – rzeki, jeziora, wodospady

Przez Irlandię przepływa jedna ważna rzeka – Shannon, dzieli wyspę na dwie części zachodnią i wschodnią. Można po niej podróżować łodziami, łowić ryby. Shannon ma 386 kilometrów, wypływa ze stawu u podnóża góry Cuilcagh i przepływa przez dziesięć irlandzkich hrabstw.

 

 

 

 

 

Lough Derg to piękne jezioro w hrabstwie Clare, w sezonie pełne wędkarzy, pływają po nim wycieczkowe statki. W Killaloe, które leży nad jeziorem, urodził się najsłynniejszy irlandzki król Brian Bórú. To on w wielkiej bitwie pod Clontarf pokonał Wikingów.

Lough Corrib to największe jezioro w Republice Irlandii, w Galway łączy się z morzem przez wypływającą z niego rzekę. Powierzchnia jeziora to 176 km², jego długość wynosi ponad 40 km,  jest usiane wysepkami, a na brzegach i w łódkach znaleźć można masę wędkarzy.

W Irlandii są także wodospady, najwyższy znajduje się niedaleko pałacu Powerscourt w Górach Wicklow. Wodospad Powerscourt ma ponad 120 metrów i wypływa z Gór Wicklow, jest tak malowniczo położony, że jego podnóże to popularny teren piknikowy

 

 

 

Drugi bardzo znany wodospad może nie robi wrażenia wysokością, ale za to znalazł się w bardzo popularnym irlandzkim filmie. Aasleigh to spadający kaskadami wodospad niedaleko miejscowości Leenane. To tutaj nagrywane były ostatnie sceny słynnego filmu w reżyserii Jima Sheridana „Pole”.

 
Klify Slieve League

Connemara
 
Wzgórza Burren

Grobowce z doliny rzeki Boyne

Grobla Olbrzyma

Skellig Michael

Wyspy dookoła Wyspy

Irlandia - półwyspy

Irlandia - góry
 
Irlandia - jeziora i wodospady

FUNDACJA KULTURY IRLANDZKIEJ, 61-765 POZNAŃ, UL. KRAMARSKA 1     T/F: +48 61 855 32 26